Vajina estetiği ve labioplasti

vajina estetiği labioplastiVajina estetiği son yılların trend uygulamaları arasında yer alıyor. genital bölgede sorun yaşayan kadınların bazıları bu sorunları ortadan kaldırmak için vajina estetiği uygulamalarına başvuruyorlar. Vajina estetiği yaptıranların hemen hepsi, ilk başka jinekologlarından tavsiyeler alıp, sonrasında bir estetik cerraha görünüyorlar. Vajina estetiği bölgenin olası sorunlarından ötürü, pek çok farklı soruna çözüm bulabilen aslında konsept bir uygulama ve en fazla yapılan ise, labioplasti ameliyatlarıdır.

Labiaplasty nedir?

Labiaplasti, labioplasti olarak da yazılıyor, bu iç dudaklardaki sorunu çözümleyen ameliyatlara deniliyor. Vajina estetiği genel adı ama dediğimiz gibi bu genelin içinde yapılan bir uygulamadır. İç dudaklar yani labia minör gerektiğinden uzun, sarkmış ya da deforme olmuş bir durumda ise, vajina estetiği yapılabilir. Labiaları azaltma forma sokma olarak adlandırılan Labiaplasty, Labianın yani iç dudakların azaltılmasını gerektirir. Vikipedi 18-50 yaş arasındaki kadınların labia minör (iç dudaklar) ortalama uzunluğunu 61 mm olarak açıklamış. Ancak, daha uzun olanlarını ise 100 mm'ye kadar kaydetmiş. İşte bu tarz uzunluklarda vajina estetiği yapılabilir. Eğer sizin de labia uzunluğu ve formu konusunda sorunlarınız varsa, bu vajina estetiği ile çözümlenebiliyor.

Labiaplasty ne gibi sorunları ele alıyor?

·      Adaylar genellikle bu belirti veya semptomları söyleyerek vajina estetiğini tercih ediyorlar

·      Uzun ya da 'asılı' vajinal dudaklar

·      Labial rahatsızlık, ağrı ya da tahriş,

·      Özellikle belirli faaliyetler sırasında veya belirli kıyafetler giydiklerinde rahatsızlık hissetme

·      İlişki  sırasında utanma

Labiaplasti Ameliyati ne kadar popüler?

Aslında çok fazla dile getirilmese de son derece popüler bir operasyon çünkü kadınların artık vajina estetiğine karşı muazzam bir bilinçlenme durumu söz konusu.

Vajina estetiğinin Ön Operatif şartları nelerdir?

Genellikle kadınlar ilk önce kadın doğumcularına bu konuyla ilgili sorular soruyor ve ardından eğer jinekoloğu doğru düzgün yönlendirme yaparsa, bir estetik cerrahla kadın buluşturuluyor. Çünkü bu işlem bir kadın doğumcunun değil, bir estetik cerrahın yapması gereken, estetik görüş ve anatomi bilgisi gerektiren operasyonlar arasındadır. Ayrıca bir kadın doğumcu vajina estetiğini çok fazla yapmadığı için işin uzmanı olamayabilir ve farklı istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir bu sebeple vajina estetiği total olarak estetik cerrah tarafından yapılmalıdır.

·      Vajina estetiği öncesinde yapılması gerekenler

·      Vajina estetiğinde 2 hafta önce sigarayı bırakın

·      Ameliyat öncesi multivitaminleri, şifalı bitkileri ve aspirin içmeyi durdurun

·      Doktorunuzun önerilerini ve yapılması gerekenleri mutlaka yerine getirin

Labiaplasty prosedürü –vajina estetiği nasıl yapılır?

Labiaplasty özelliği olan ve konusunda uzman olan bir estetik cerrah tarafından yapılmalıdır.

Labiaplasty cerrahi, döşeme metodu ve kama yöntemi olarak kullanılan iki temel cerrahi teknikle yapılır. Bir de vajina estetiği konusunda ödül almış Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur’un radyofrekans tekniği ile yaptığı bir uygulaması daha bulunmaktadır.

Trim Yöntemi

Trim yani döşeme metodu labianın şerit halinde çıkartılması ve dikilmesi şeklinde yapılıyor. Temelde labia minör uzunluğu kenarı boyunca kesilerek uzaklaştırılıyor ve aşırı dudak cildi çıkartılıyor. Fakat bu yaranın fazla oluşması komplikasyonlara neden olma olasılığını artırtıyor. Çünkü büyük bir kesi oluşturuluyor. Fakat eğer hasta bu bölgenin pigmentasyon sorunundan da şikayetçi ise, komplikasyon riski göz alınabilir.

Kama Yöntemi

Kama yöntemi labya minoranın hacmini bozmadan, kısmı küçültme sağlayan bir uygulamadır. Fakat estetik açıdan bir düzeltme sağlamayacağı için, çoğu kadın tarafından ve özellikle estetik cerrahlar tarafından pek tercih edilmez.

Vajina estetiği içinde Labiaplasty ameliyatları genellikle 1 ila 2 saat sürer. Prosedür lokal yapılabilir, bu sırada sedasyon anestezi verilir ve alacakaranlık uyku denilen, sersemletici bir anestezi altında yapılabilir. Acı hissedilmez. Vajina estetiğinden sonra tam manasıyla kendinize gelmeniz 1 saati bulabilir, eğer mide bulantınız yoksa taburcu edilirsiniz.

Vajina estetiğinde ne tarz Anestezi kullanılır?

Doktorunuz, estetik cerrahınız anestezi uzmanı ve cerrahi merkezinin bu konudaki fikri ve tavrı ve elbette hastanın psikolojik durumu, anstezi tekniğini belirler. Genellikle IV sedasyon altında bu işlem gerçekleştirilebilir. Tam mansıyla uyanık iken prosedürün yapılması pek tavsiye edilmiyor.

Vajina estetiği- Labiaplasty sonrası neler yaşanır?

Labiaplasty Ameliyatından sonra bazı rahatsızlık ve şişme yaşamanız son derece doğaldır. Şişme ve ödemlerin % 80'i ilk hafta sonunda. Kalan şişme 6 hafta ge gider, bu sebeple ilk haftayı olabildiğince sabırla atlatmanız önemlidir.

Vajina estetiği- Labiaplasty sonrası talimatları

İlk hafta: yara üstü Kapalı olur, doktorunuz size gerekli gördüğü talimatları söyler

İlk 3 hafta: Cinsel ilişki yasaktır

4 hafta: normal aktivitelerine geri dönebilirsiniz.

Daha rahat oturmak için, bir şişme yastık kullanabilirsiniz. Ameliyat sonrası dönemde tedavi bölgesinin ıslatılmaması için oturma banyosu önerilir. İlk 3-4 gün içinde şişlik olacak ve yavaş yavaş sonraki hafta kaybolacaktır. Çoğu hasta 3 hafta sonunda rahatlıkla cinsel ilişkiye girdiklerini söylerler

Tüm bu riskleri ve kesi izi gibi sorunları yaşamak istemiyor ve bir an evvel toparlanmak istiyorsanız. Op.Dr. Bülent Cihantimur’un geliştirdiği ve kesi yapılmadan radyofrekans tekniği ile opere edilen jabiaplasty tekniğini de deneyebilirsiniz. Bu teknik Genital Güzelleştirme prosedürü içerisinde yer alan ve uluslararası bir ödüle de sahip.

Kaynak: http://burunestetigim.gen.tr/2-uncategorised/63-vajina-estetigi-yeni-yontem.html

 

 

 

 

 

Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.